Składniki
1 szklanka kaszy owsianej
około 3 szklanek wody
Wykonanie
Kasze wypłukać ,włożyć do rondelka,zalać woda i gotować na wolnym ogniu około 25-30minut .
- Ja zagotowuje w garnuszku kaszę z wodą ,a następnie przykrywam pokrywka i pozostawiam do napęcznienia. potem jemy z owocami ,orzechami,takie śniadanie je moje dziecko .
- Ja zagotowuje w garnuszku kaszę z wodą ,a następnie przykrywam pokrywka i pozostawiam do napęcznienia. potem jemy z owocami ,orzechami,takie śniadanie je moje dziecko .
Kasza owsiana spożywana codziennie może mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm, dlatego warto wzbogacać nią różnego rodzaju potrawy.
Kasza doskonale nadaje się, jako dodatek do kotletów i farszów. Oprócz tego jej smak doskonale komponuje się z produktami mlecznymi. Przyrządzona z mlekiem i owocami lub w połączeniu z twarogiem, jako farsz do pierogów w wersji na słodko lub jako składnik zupy mlecznej –w wersji na słono.
Osobom, które lubią płatki owsiane lub wszelakiego rodzaju kasze, kasza owsiana z pewnością przypadnie do gustu. Warto pamiętać, że wprowadzając ją do swojego jadłospisu, jako element wzbogacający wartości odżywcze posiłków, należy dostosować się do zalecanych porcji.
cyt..Kasza. Syrenjusz w XVI w. pisze: „Ludzie starego wieku, póki chleba nie używali, grysu z jęczmienia otłuczonego, samopszy i pszenicy używali, potem za znajomością chleba opuścili tę potrawę, dla chorych ją lekarzom zostawiwszy, którą potem kaszywem i kaszą nazwano.” Czarniecki, kuchmistrz Lubomirskich z XVII wieku, pisze o 4 rodzajach kaszy, t. j. o pszennej, żytniej zwanej „nową” z zielonkawego czyli „świdowatego” ziarna, jęczmiennej zwykłej i perłowej, zwanej dawniej „gradową.” Robiono kaszę w stępach, na żarnach i młynach wodnych najwięcej z jęczmienia, hreczki czyli gryki, katarki i jaglaną z prosa żółtego lub czarnego, t. j. bru. Oprócz powyższych, znaną była kasza z manny, owsiana i jajeczna. Z hreczki robiono obwarzaną, żelazną i krakowską. Ta ostatnia, robiona przeważnie w Radomsku, najwięcej była poszukiwana; Anna Jagiellonka kazała ją sobie przysyłać do Warszawy. Gotowano kaszę na zupę, na potrawę, gęsto, sypko, z wodą, mlekiem, masłem lub słoniną, rodzenkami, śliwkami. Duże skwarki w kaszy nazywano „szwedami,” zapalano z małmazją, opiekano w piecu, osmażano na skowrodzie czyli patelni. Adalberg zebrał o kaszy 32 przysłowia polskie. Jest także znany od dawna rodzaj gry szkolnej w piłkę, zwany grą w kaszę.
Kasza owsiana - właściwości odżywcze. ... W obu przypadkach ziarna owsa praży się w niskiej temperaturze, co sprawia, że kasza owsiana ma większe wartości odżywcze niż płatki owsiane, które powstają w wyniku procesów parowania, walcowania, gotowania na parze i prażenia.
Kaszę owsianą gotuje się dłużej niż płatki owsiane,
około 20-30 minut. Najlepiej gotować ją w proporcji 1 objętość kaszy owsianej do 4 objętości wody. Kasza owsiana świetnie sprawdzi się jako samodzielne danie śniadaniowe z dodatkiem orzechów, suszonych owoców , jak również jako dodatek do wypieków oraz zagęszczacz do zup i sosów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
777pepin777@gmail.com