niedziela, 28 sierpnia 2016

kozie mleko z kaszą jaglana


Składniki
•    2 szkl. mleka koziego
•    cały obrany melon  galia
•    2 szkl. kaszy jaglanej ugotowanej w małej ilości wody
Kaszę jaglaną najpierw opłukać , potem przelać wrzątkiem i jeszcze raz opłukać zimną wodą. Gotować na sypko: na 1 szklankę kaszy jaglanej - 2,5 szklanki wody. Gotować ,bez mieszania, aż całkiem wypije wodę
•    1 szklanka winogron
•    świeże owoce goji
•    proszek malinowy

Wykonanie
 Kaszę ugotować i zmiksować z mlekiem kozim ,oraz z winogronami ,melonem. Posypać świeżymi owocami goji i proszkiem malinowym . :))


Mleko kozie swym składem zbliżone jest właśnie do mleka, jakie wytwarza organizm kobiety. Jest przez to bardzo dobrze przyswajalne. Od zwykłego mleka różni się o wiele bogatszym składem. Zawiera więcej wapnia, fosforu, potasu a także witamin A, B1, B2, PP i C.
Mleko krowie różni się od koziego przede wszystkim smakiem. Jest słodsze. Wielu ludzi uważa, że nie odpowiada im smak koziego mleka, jest to jednak głównie kwestia przyzwyczajenia do smaku mleka krowiego. Mleko kozy zawiera więcej tłuszczu od krowiego. Organizm człowieka jednak naturalnie homogenizuje mleko, przez co nie mamy tutaj do czynienia ze złym cholesterolem, a wręcz przeciwnie, działamy profilaktycznie przeciw chorobom związanym z sercem i układem krążenia. Mleko kozy ma kolor bardziej kremowy, niż biały. Swoim dzieciom można podawać je już od 5 miesiąca życia. Może, a nawet powinno być podawane dzieciom, których dotknęła skaza białkowa. Mleko kozie zawiera małą dawkę kazeiny i ma też bardzo niewielką zawartość laktozy.
Mleko kozie w wersji nieprzetworzonej jest mlekiem najbardziej bogatym w wartości odżywcze na świecie! W Polsce nie było nigdy propagowane, ponieważ hodowcami kóz byli zazwyczaj ludzie biedni. Mleko kozie ma jednak udowodnione działanie zdrowotne przy takich chorobach jak anemia, egzema, zapalenie oskrzeli lub płuc, zapalenie wątroby, problemy z jelitami, żołądkiem i inne. Mleko to zawiera sporo kwasów tłuszczowych omega-6.
Można pokusić się również o stwierdzenie, że mleko kozie korzystnie wpływa na długość życia człowieka. W rejonach, gdzie spożycie tego mleka jest znacznie wyższe (np. na Bałkanach), ludzie żyją dłużej.
Kasza jaglana jako jedyna wśród kasz jest bezglutenowa, a więc nie uczula oraz łatwo się przyswaja i trawi. Ma właściwości antywirusowe, wysusza nadmiar wydzieliny na błonach śluzowych, jest więc dobrym lekarstwem na katar i kaszel. Poza tym jako jedyna, razem z kaszą gryczaną, ma działanie zasadotwórcze, a więc ma istotne znaczenie w procesie utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie i jest idealnym składnikiem diet zasadowych. Polecana jest przy chorobach żołądka, trzustki, jelit i nerek, a także osobom walczącym z nowotworami.:))

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

chrzan nie tylko do potraw-wlasciwosci lecznicze

  Składniki: 5 łyżeczek soku z marchwi, 5 łyżeczek startego chrzanu, 3 cytryny całe ze skórką 2 szklanki miodu  ...