poniedziałek, 19 lutego 2018

ciasteczka z amarantusem na jeden kęs




Składniki:

  • 250g mąki
  • 1 kostka masła
  • 1/2 szklanki wody
  • 1 łyżka octu dębowego-balsamiczny ,leżakujący przed rozlaniem do butelek w beczkach
  • 2 czubate łyżki cukru białego
  • 1 ½ szklanka papping amarantusa do podsypywania

Wykonanie

Roztopić masło ,do letniego dodać mąkę ,oraz ocet i wodę .Dokładnie widelcem wymieszać do połączenia składników(ciasto będzie dość luźne) i wstawić do lodówki na 45-50 minut. Zimne ciasto szybko rozwałkować ,posypać 1/3 amarantusa ,złożyć na pół ,posypać i ponownie rozwałkować . Powtórzyć czynność ze 2-3 razy .Ostatni raz rozwałkować na papierze do pieczenia na grubość 0,5 cm (wielkość wymiaru blaszki , u mnie 33x25cm). Przełożyć na blaszkę i pokroić na dowolne kawałki. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 160°C i piec 25 minut ,a następnie zwiększyć do 180 °C i piec kolejne 15-20 minut do złotego koloru. Pomysł własny.pysznie smakują z dżemem tutaj







100 g amarantusa zawiera aż 17 g białka, 65 g węglowodanów i 7,5 g tłuszczu, przy czym są to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe. W swoim składzie nasiona amarantusa zawierają błonnik, antyoksydanty, w tym wyjątkowo cenny skwalen oraz minerały, w tym wapń, którego jest więcej niż w mleku, magnez (1/3 dziennego zapotrzebowania w ten pierwiastek, czyli więcej niż w przypadku szpinaku czy czekolady), żelazo, miedź, fosfor oraz witaminy (głównie E i B).
Nasiona amarantusa nie zawierają glutenu, więc z powodzeniem mogą być spożywane przez osoby będące na diecie bezglutenowej lub chorujące na wszelkie przypadki nietolerancji tego białka.
Obecna w nasionach amarantusa lizyna potrzebna jest do wzrostu organizmu, naprawy komórek, produkcji hormonów i przeciwciał. Amarantus zawiera również cenne dla organizmu aminokwasy siarkowe: metioninę, cystynę i cysteinę (dzięki nim uznano amarantus za bardzo wartościową roślinę uprawną).Pod względem składników odżywczych nasiona szarłatu (amaranthus) zdecydowanie przewyższają pszenicę. Na podkreślenie zasługuje również duża zawartość błonnika, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym żywieniu i trzymaniu figury. Ciekawymi substancjami bioaktywnymi, które mają nasiona amarantusa, są również skwaleny. Pełnią one rolę zarówno antyoksydantów, jak i deoksydantów. Działają jak odtrutka na wszelkiego rodzaju ksenobiotyki (substancje wytworzone w wyniku przemysłowej działalności człowieka, niewystępujące wcześniej w przyrodzie). Jednym z ubocznych produktów syntezy skwalenu jest czynnik DHEA, powszechnie znany jako przedłużający młodość. W nasionach amarantusa zawarty jest tłuszcz złożony z dużej ilości jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwasów GLA. Kwasy te obniżają poziom cholesterolu we krwi. Krem z dodatkiem oleju z nasion amarantusa może być stosowany zewnętrznie w celach profilaktycznych i leczniczych. Opóźnia zewnętrzne efekty starzenia, pomaga w alergiach, suchości skóry, łojotoku i łuszczeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

777pepin777@gmail.com