niedziela, 3 kwietnia 2016

makaron udo


Składniki:na japoński makaron udo

  • 2 ½ szkl. mąki pszennej
  • ok. 1 łyżeczki soli
  • ok. 1 szkl. ciepłej wody
  • maka do podsypywaniaWykonanie

Sól dodać do ciepłej wody i mieszać do rozpuszczenia. Dodać przesianą mąkę i wyrabiać ciasto
,aż mieszanina będzie krucha. Zagniatać przez 10 minut, aż ciasto będzie gładkie. Uformować kule,którą wsadzić do foliowego worka ,owijać worek grubym ręcznikiem. Położyć go na podłodze i chodzić po cieście całymi stopami .Worek musi być dość duży aby ciasto miało gdzie się podziać . Ugniatać ,aż ciasto będzie spłaszczone. . Kiedy ciasto jest płaskie, wyjąć z worka ,rozwałkować .Następnie złożyć go na trzy i ponownie włożyć do worka ,owinąć ręcznikiem i powtarzać czynność ugniatania . Ciasto będzie stawać się coraz gładsze ,po każdym ugniataniu i wałkowaniu.
 Powtórz 3 - 4 razy. Po ostatnim ugniataniu pozostawić ciasto w torbie, owinięte w ręcznik .Odstawić na 3 do 4 godzin ( pozostawić w ciepłym miejscu) do odpoczynku.
Kiedy ciasto odpocznie, formujemy z niego kulę i rozgnieść ostatni raz.. Rozwałkować -spłaszczyć ciasto stopami okręcając torbą,aby całe było spłaszczone. Wyłożyć ciasto na oprószoną mąką deskę .Rozwałkować pracując ze środka na zewnątrz na grubość ciasta 3-4 milimetry(można cieniej ) Posypać mąką i złożyć ciasto na trzy części. Pokroić ostrym nożem na wstążki szer.4-6 milimetra . Jeśli ciasto się lepi posypać ponownie mąką.
Napełnić duży garnek z wodą i doprowadzić do wrzenia. Delikatnie otrzepać makaron z nadmiaru mąki i dodać go do wrzącej wody. Przemieszać drewnianą łyżką, aby zapobiec sklejaniu się ze sobą. Gotować makaron 5- 7 minut, aż będzie półprzezroczysty i jędrny . (zależy od grubości naszych wstążek – środek powinien być miękki, a nie twardy). Odcedzić makaron i natychmiast wypłukać pod zimną bieżącą wodą,do momentu,aż woda będzie czysta.
Uwaga :
Surowe rozwałkowane ciasto można zamrozić i trzymać w zamrażalniku do 2 tygodni. Ewentualnie w lodówce przez nie więcej niż 2 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

chrzan nie tylko do potraw-wlasciwosci lecznicze

  Składniki: 5 łyżeczek soku z marchwi, 5 łyżeczek startego chrzanu, 3 cytryny całe ze skórką 2 szklanki miodu  ...