czwartek, 10 maja 2018

gulasz z batatów i miechunki peruwiańskiej -- goulash with sweet potatoes and Peruvian bellows





Składniki
  • 1 ½ batata
  • 2 cukinie
  • 500 g pieczarek
  • 2 marchewki
  • 2 cebule
  • 6-7 ząbków czosnku opcjonalnie
  • 2 łyżki masła klarowanego lub oleju roślinnego
  • ½ łyżeczka pieprzu
  • 1 łyżeczka kurkumy
  • duża garść posiekanych świeżych ziół (na przykład natka pietruszki lub kolendra,bazylia
  • kilka sztuk miechunki
  • 1 łyżka musztardy francuskiej
  • sól do smaku

Wykonanie
Obrać bataty I marchewki, pokroić wszystko w dowolną kostkę,wstążki ,co kto lubi. Umyte osuszone pieczarki pokroić w plasterki i smażyć na suchej patelni na złoty kolor. Cukinie umyta ,nie obraną pokroić na cząstki .W rondlu podgrzać masło dodać cebule ,prażyć na zloty kolor,dodać bataty,po 3-4 minutach cukinie.Dodać pieczarki i wszystko dusić 12-15minut do czasu miękkości warzyw takie jak lubisz. Gdy całość będzie gorąca, na końcu doprawdo smaku.Dodać musztardę i owoce miechunki. Gulasz posypać świeżą kolendra lub natką pietruszki,oraz bazylii zamieszać .Pozostawić pod przykryciem do przegryzienia smaków.:))Smacznego

  ps można jeść z bułka ,lub sam gulasz,co nie ukrywam ,że taki mi smakuje .
Miechunka jest bardzo oryginalna – jej owoce chowają się w charakterystycznych listkach w kształcie serca, które,gdy owoc dojrzewa, zaczynają przypominać papier. Same owoce z kolei podobne są do pomidorów, pochodzą z resztą z tej samej rodziny psiankowatych. Żółte lub pomarańczowe kuleczki są kwaskowate w smaku.
Miechunka jest bardzo zdrowa. Zawiera sporo żelaza i witaminy C w idealnych proporcjach, które zapewniają bardzo dobre wchłanianie obu składników.
W miechunce można też znaleźć beta karoten, wapń, fosfor i sporo potasu. Jej owoce to również bogate źródło pektyn, które działają łagodząco przy chorobach żołądkowo-jelitowych. . Skórka miechunki zawiera sporo witaminy A, która chroni przed niekorzystnym wpływem promieni UV, jest odpowiedzialna za prawidłowe widzenie i stan skóry. Z kolei duża zawartość cukrów prostych sprawia, że już garść owoców miechunki skutecznie zaspokoi głód i zapewni na długo uczucie sytości. Miechunkę warto spożywać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w czasie częstych katarów i przeziębień. Dzięki temu nie tylko łatwiej uporamy się z typowymi dla tej pory roku infekcjami, ale też łatwiej stawimy czoła wiosennemu zmęczeniu.

Owoce miechunki są bardzo delikatne i wrażliwe na dotyk, dlatego są sprzedawane wyłącznie w opakowaniu. Warto również pokusić się o przygotowanie z nich marmolady. Jej przygotowanie nie wymaga dużego wysiłku, bo duża zawartość pektyn w surowych owocach sprawia, że marmolada szybko wiąże i dobrze trzyma konsystencję. Poza tym ma bardzo oryginalny lekko cierpki smak i niesamowity kolor.
Suszone owoce miechunki warto mieć zawsze pod ręką. Można je spożywać jako przekąskę, podobnie jak inne bakalie np.: rodzynki, albo dodawać do batoników, muesli, lodów, ciasteczek, czy deserów. Świetnie smakują, dobrze zaspokajają głód, więc stanowią znakomitą alternatywę dla niezdrowych, słonych chipsów.
Warto nimi wzbogacić również smak sosów. Taki dodatek doskonale współgra ze słodki potrawami. Można go podawać również do mięs. Nie warto odmawiać sobie miechunki w każdej postaci, bo jej spożywanie to prawdziwa przyjemność dla zdrowia!
Składniki:
5 owoców miechunki pomidorowej,
2 tabliczki czekolady,
łyżka mleka.
Czekoladę rozkruszyć, dodać łyżkę mleka i całość roztopić w kąpieli wodnej. Owoce miechunki nabić na patyczki do szaszłyków. Gdy czekolada się rozpuści, maczać miechunkę i układać na papierze do pieczenia. Odstawić do zastygnięcia. Można też zjadać maczając miechunkę w gorącej czekoladzie. Ale miechunka to także dobry materiał na zdrowotne nalewki lub napary. Nalewkę przyrządzoną na bazie wina (100 g pokrojonego owocu na 0,5 l ciepłego wina) można pić dwa razy dziennie po 15 ml. Wspomaga pracę serca, wzmacnia odporność, obniża poziom cholesterolu.
Z kolei napar można stosować do przemywania skóry lub płukania włosów. Działa przeciwzapalnie, odżywczo, tonizująco, regenerująco. Pomaga walczyć z wypryskami, łupieżem, trądzikiem, wybiela skórę.
Małe, okrągłe owoce miechunki mają oryginalny, słodki smak, z delikatną kwaskową nutą, coś pomiędzy pomarańczą i pomidorem. Niektórym przypomina również lekko smak ananasa, agrestu czy kiwi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

777pepin777@gmail.com