sobota, 5 maja 2018

Syrop Jana III Sobieskiego











Składniki
  • garść kwiatów kurdybanku
  • 6 szkl. wody
  • miód tyle ile pozostanie wywaru po przecedzeniu,około 3 szkl.
Wykonanie
Garść świeżych liści i kwiatów kurdybanku zalać 6 szklankami wody,
gotować, przez 15 minut,
przecedzić przez gazę i dodać miód w ilości tożsamej ilości wywaru.
Wszystko wymieszać, ponownie zagotować przez 5 minut.
Przelać do małych buteleczek. Syrop może być dodatkiem do herbaty lub ciepłej wody.



Bluszcz kurdybanek jest jednym z najstarszych słowiańskich ziół.owianie stosowali go niemal we wszystkich schorzeniach. Kurdybanek posiada niezwykle właściwości wzmacniające organizm. Kurdybanek był ziołem pospólstwa zanim odkrył i docenił jego właściwości król Jan III Sobieski
Zwiększa ilość leukocytów, wzmacnia serce, reguluje przemianę materii, oczyszcza i usuwa toksyny. Można go stosować w przeziębieniach, kaszlu, dusznościach, astmie, chorobach wątroby i trzustki. Stefania Korżawska w książce "Po zdrowie z ziołami" pisze, iż to król Jan III Sobieski rozsławił to zioło. Spotkał kiedyś wieśniaczkę, która właśnie go zrywała dla swojego synka. Sobieski, który był jeszcze wtedy hetmanem, zapamiętał roślinkę i gdy jechał na odsiecz Wiednia zabrał jej dużo ze sobą. Ponoć jego rycerze popijali herbatkę z kurdybanku na wzmocnienie organizmu, jak się okazało z powodzeniem.

Dawniej Słowianie stosowali ziele we wszystkich schorzeniach  i jako przyprawę zamiast pietruszki ,do rosołu ,zup,omletów jajecznicy i mięs.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

777pepin777@gmail.com