sobota, 5 maja 2018

ziele z sercem-Tasznik pospolity na krwawienie z nosa

Ile razy w dzieciństwie zjadaliśmy te małe serduszka bawiąc się na łąkach.....
W medycynie ludowej od dawna uchodziła także za skuteczne remedium na mięśniaki macicy.
Najbardziej wartościowy jest sok wyciśnięty ze świeżych liści albo przygotowany z nich tzw. macerat.
Składniki
  • tusznik pospolity
  • sól

Wykonanie

Roślinę (mogą być całe gałązki, z owocami) rozdrabniamy blenderem, zalewamy
lekko osoloną wodą i pozostawiamy na około 8 godzin.
Po przecedzeniu pijemy 2-3 razy dziennie, po dwie łyżki.
Miksturę możemy też wykorzystywać zewnętrznie, np. do okładów na rany.

Skuteczna bywa również nalewka z tasznika.
  • 100 g świeżej lub suszonej rośliny
  • Zalewamy spirytusem (pół szklanki),
zamykamy w szklanym naczyniu i odstawiamy na 10 dni,
pamiętając o częstym wstrząsaniu.
Później należy nalewkę dokładnie przefiltrować i przelać do ciemnej butelki.
Pijemy po 8-10 kropli w przypadku nadmiernych krwawień miesiączkowych czy krwawień z przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Nalewkę można też dodać do naparu z rdestu ostrogorzkiego.W dawnych czasach tasznik pospolity wykorzystywany był do celów spożywczych. Liście są jadalne nawet na surowo i smakują trochę jak rzeżucha, ale warto je zbierać jeszcze przed kwitnieniem, potem stają się bardziej piekące. Ciekawym składnikiem sałatek mogą być także owoce tasznika, a jego korzeń jest stosowany w Azji jako zamiennik imbiru
Tasznik bezproblemowo może być uprawiany w ogrodzie. Po wysianiu nie wymaga żadnej pielęgnacji.
Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele. Z jego wielu substancji czynnych warto wymienić cholinę, acetylocholinę, tyraminę, histaminę, garbniki, saponiny, olejek eteryczny i witaminę C. Substancje te sprawiają, że tasznik działa zwężająco na naczynia i przeciwkrwotocznie. Można go stosować zewnętrznie, na przykład w przypadku silnych krwawień (do rany przykłada się wówczas rozgniecione ziele) bądź jako napar pity, na przykład po ekstrakcji zęba lub przy zbyt obfitej miesiączce.
Na wiosnę liście tasznika można dodawać do sałaty.
Ziele tasznika zbiera się w okresie od lipca do maja. Zebrane kwitnące ziele suszymy w cieniu, a następnie drobno siekamy i przechowujemy w ciemnych słoikach.
Zdrowotne właściwości tasznika pospolitego znane są od wielu lat. Już starożytni wykorzystywali go do celów leczniczych.
Roślina jest ceniona przede wszystkim ze względu na korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego Obecność rutyny zwiększa szczelność naczyń krwionośnych. Ponadto może być wykorzystywana jako środek hamujący krwawienie. Pomaga przy , krwawieniu nosa .Wykorzystywana jest przez kobiety w celu zahamowania długich,obfitych miesiączek Znajduje zastosowanie przy , oparzeniach ,odleżynach i żylakach
Tasznik pospolity działa kojąco na .Układ moczowy. Wykorzystuje się go jako środek wspomagający leczenie zapalenia gruczołu krokowego i pęcherza moczowego. Poza tym przyspiesza powrót do zdrowia przy podrażnieniach dróg moczowych.
Tasznik pospolity jest źródłem witaminy C,K ,A Zawiera również cenne flawonoidy , rutynę (uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, ułatwia przyswajanie cennych substancji i spowalnia utlenianie witaminy C, przedłużając tym samym jej działanie).
Tasznik dostarcza również sporo kwasów organicznych oraz fitosteroli, czyli roślinnych
W składzie popularnego chwastu odkryto też peptyd o działaniu podobnym do oksytocyny, który wzmaga skurcze macicy i działa przeciwkrwotocznie.
W aptekach i sklepach zielarskich możemy bez trudu zakupić herbaty z dodatkiem tasznika pospolitego, a także suszony tasznik pospolity. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tych gotowych środków, weźmy pod uwagę to, że roślina ta jest naprawdę bardzo łatwo dostępna, a zrywanie jej – nawet nie na naszej działce – nikomu nie przyniesie szkody. Jeśli więc mamy taką możliwość, postarajmy się wykorzystywać świeży tasznik pospolity, który działa najskuteczniej.
Tasznik wykazuje silniejsze działanie w towarzystwie innych ziół. Nieodpowiednią krzepliwość krwi (może być powodem krwawienia z nosa) poprawi stosowanie mieszanki ziela tasznika i rdestu ostrogorzkiego oraz liści pokrzywy.
Jako środek przeciwkrwotoczny zaleca się także ziele tasznika, wzbogacone zielem bukwicy i tysiącznika, liściem orzecha włoskiego, babki lancetowatej i maliny.
W przypadku wrzodów żołądka warto pić napar z tasznika, ziela krwawnika, kwiatu lawendy, liści szałwii i pokrzywy oraz korzenia mniszka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

777pepin777@gmail.com