środa, 20 września 2017

Domowy zakwas buraczany



Składniki
  • 2 kilo buraków
  • 4 litry przegotowanej i ostudzonej wody
  • 2-3 główki czosnku nie obranych ,przekrojonych na pół
  • kilka ziaren ziele angielskie
  • 3-4sztuki liście laurowe
  • 1 łyżka soli na 1 litr wody


    Wykonanie
    Wymyć i obrać buraki ze skórki ,pokroić w grube kawałki . Główki czosnku przekroić na pół. Czosnek, ziele angielskie i liście laurowe ułożyć na dnie dużego słoja Na to wszystko włożyć kawałki buraków.
    Wodę wymieszać z solą i opcjonalnie z sokiem z ogórków z 1 słoika litrowego. Mieszając do rozpuszczenia soli. Gotową zalewą zalać buraki,tak aby były przykryte .
    Przykryć naczynie gazą ,lub lnianą ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 5- 7 dni. Jeżeli po jakimś czasie ,na powierzchni utworzy się piana należy ją zebrać czystą łyżką. Zakwas jest gotowy gdy będzie miał ciemną barwę.
    Gotowy zakwas przecedzić przez sitko wyłożone gazą, a następnie zlać do wyparzonych butelek,słoików.
Zakwas buraczany ratuje nas przed anemią, bo przyczynia się do produkcji czerwonych ciałek krwi (wspomaga leczenie białaczki), oczyszcza organizm, odbudowuje dobrą florę bakteryjną . Dlatego zamiast aptecznych leków osłonowych można go stosować podczas i po terapii antybiotykami. Ma również właściwości antynowotworowe oraz istotny wpływ na tworzenie kolagenu. Działa przeciwzmarszczkowo i napina skórę. Naturalnie sfermentowany zakwas buraczany ma również właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Dodatkowo reguluje ciśnienie krwi (obniża je), pracę wątroby i nerek. Jest niezastąpiony dla osób odchudzających się, albowiem reguluje przemianę materii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

777pepin777@gmail.com